Страници

сряда, 24 февруари 2021 г.

САГАТА ФЕС

Турски фес, Египетски tarboosh, Български търпош или как злините и тегобите на човеците могат да изменят смисъла на съдържанието.

Тази публикация беше провокирана от реакциите на мнозина в социалната мрежа  под снимка на българи в носии.

Фотография на PhotoBulgaria - Борис Мутафчиев

Сами се досещате, че коментарите бяха свързани с феса, който мъжът носи.

Ще цитирам само някои от коментарите, защото те в общи линии си приличат.

-        Има една реплика - въпрос...фес или калпак (Господ или Алах)...

-        Защо фес, а не калпак ?!

-        Фесът никога не е бил част от БЪЛГАРСКАТА носия!

-        Фес???

-        Фесът и това лилаво - синьо ли е, к'во е?

-        Фесът не е български, калпакът е български.

-        Това е провокация към етноса, либералната ви толерантност; този тип, който го е измислил, 90..та година щеше да има ексКУРзионно летуване.

Тези реакции са продиктувани в повечето случаи от сравнително слабо познаване не само на миналото ни през османския период, но и на древното ни минало. Всъщност това е и показател, че реагиралите не познават детайлно спецификите на редица български носии. Подчертавам, на БЪЛГАРСКИ. Не ги виня, само преди десетина години аз бих реагирал по същия начин. Тогава слабо познавах българските носии и колко архаизми има в тях.

Разбирам тези реакции и зная от какво са продиктувани. Това идва от болката в нашето минало, когато една шапка е била превърната в символ на нещо нарицателно. Религиозен и уж „чужд“ белег на угнетител. Аз не отричам историята ни и миналото на народа ни. Хубаво или лошо, то е такова, каквото е! Също се дразня и гневя, когато виждам опитите това минало да се затрива от новите геополитически интереси. Но трябва да разбирате, че незнанието или невежеството е тъмнина и това може да ви доведе до крайности и омраза породени от нещо, което дори не е било основание за тези резултати.

И така, нека първо ви покажа някои български носии както на християнско население, така и на мюсюлманско. Българската носия е търпяла влияние и изменение от религиозни и други съображения и за хората, интересуващи се по-задълбочено от етнография, това е известен факт. Не само ислямът, но и християнството са довели и предизвикали изменения. Други причини са индустриализацията, навлизането на градската мода в селския бит и култура и т. н. Но нека се концентрираме върху този прословут ФЕС и разберем повече за него.


Фесът е шапка тип цилиндър без периферия. Прави се от филц.

Официалната история извежда произхода на този тип шапка от мароканския град Фес, столицата на Кралство Мароко до 1927 г. Фесовете са разпространени в ислямския свят и най-вече през последния век от историята на Османската империя. През 1826 г., след като унищожава еничарския корпус, османският султан Махмуд II нарежда с ферман всички чиновници и наемни войници да носят задължително фесове. През 1925 г. президентът на Турция Кемал Ататюрк забранява носенето на фесове.

До тук с официалната история. Аз ще ви представя неговата древна история. Но преди това искам да ви покажа малко стари фотографии на емблематични българи, които, повярвайте ми, ако считаха феса за символ на робство, никога нямаше да се снимат с него като хайдути в израз на своя бунт към османската власт.

Кликнете върху изображението, за да уголемите


Много вероятно е тази статия да раздразни не само българи, чийто погрешни представи ще бъдат провокирани, но и турци, които си мислят, че този тип шапка е тяхна запазена марка. Уви, това далеч не е така. Това, че нещо се харесва на някого и той го налага на всички, ни най-малко не го прави автор. Хитлер си харесва свастиката, която е хилядолетен символ на доброто и я опорочава в представите на много хора. 

Този тип шапка има много древна история. Ще се изненадате, но за нейна родина се считат именно Балканите. От тук тя се разпространява в Леванта и е една от най-характерните шапки там и до днес. Дори килимявката на православните свещеници е шапка от подобен тип. 

Както споменах фесът е с много древна история. След като Финикийците и Филистимците се появяват за първи път в Леванта като част от така наречените морски народи, те носят със себе си своите вярвания, култура, облекло и традиции. Този тип шапка е била спецификата на пуническите свещеници.

Кликнете върху изображението, за да уголемите

Жреческият костюм се състои от дълга и вероятно прозрачна ленена роба, като на лявото рамо е прикрепена права лента. Косите се придържат с помощта на диадема от скъпоценен метал, а понякога се използва и висока шапка с формата на фес. Урс-Миедан, Мадлен. Картаген, Глава V: Религията, IІ: Жречеството, стр. 57. Одри, ISBN 954-9904-11-3, 2000, първо издание.

Ще си кажете: "Но това е Леванта!". Да, но става въпрос за Финикия и Филистия. Според Санхониатон за праотец на финикийците е считан Чуа, който е пеласг. Пеласгите са протобалканско население.

(Санхуниатон е финикийски писател от 2-ри век пр. Хр.)

Относно библейските филистимци - вече не е тайна, че са пеласги, преселили се от Крит. Доказаха го археологическите разкопки в Ашкелон, а преди няколко години излязоха и генетичните изследвания на ранните филистимци от некропола на Ашкелон. Резултатите показаха, че това са европейци и още по-конкретно от Балканите.

Нека погледнем дали имаме и свидетелства от балканските жители.


На тази илюстрация са представени два типа шапки, които са се срещали сред даките, тракийско племе. Гравюра на Робърт фон Спалард на шапки от античността в негов исторически труд от 1810г. Цялото изображение може да видите ТУК.

На следващото изображение са представени скити, сармати и даки от речника "Старогръцка и Римска античност", цитиран е Херодот (Herod, v. 49.) в частта, касаеща използването на панталони в народи като фриги, сармати, скити, даки и др.

Изображението с пълно описание може да видите ТУК


И така, нека видим и някои от имената, под които е известна тази шапка. За името ФЕС вече писах какво казва официалната наука, но в Египет фесът се нарича Tarboosh или това е добре известното в България наименование тарпош / търпош.

С подобен произход са и думите търбух и торба.

Макар в българската носия в много региони тарпош да се наричат аксесоари при женската украса за глава, това е другото име и на феса.

За да сте уверени, че този факт за произхода на тарпоша е известен на науката, може да погледнете Енциклопедия Британика, ТУК.

The tarboosh, which is of ancient Greek origin, is similar to the modern fez.“

Там като място на произход е посочен древния ареал на днешна Гърция.

Други източници подхождат по-плахо, но все пак споменават този факт.

„The origins of the Fez are unclear and there are different theories. One of them is that the Fez may have originated in the Balkans, Greece, and subsequently spread to other places by the Ottoman Empire.“

Тук източникът предполага, че този тип шапка възниква на Балканите, Разпространява се в Гърция и в последствие в Османската империя.

Източник ТУК.

Да погледнем какво ни казва етимологията на думата Тарпош / Търпош.

„Tarboosh (Arabic: طربوش‎, romanized: ṭarbūš, derived from Persian: سرپوش‎, romanized: sarpuš, lit. 'cap')“

Според етимологията, посочена в Оксфордския речник (Проверка ТУК), думата е двусъставна и произлиза от SAR – глава и PUS – покритие.

Виждаме, че думата има добро обяснение в Персийския език. Но искам да ви насоча вниманието към старобългарската дума САРак или сракъ, чието значение е покривало, нещо което пази; дреха. А персийската дума PUS в българския е просто ПЪХАМ, на английски PUSH, сиреч - слагам, бутам, вкарвам.

Корена SAR в хетския език съществува като САРа, което означава НАД – ОТГОРЕ. В думата САРази пък е със значение върховен, най-главен, горен.

Т.е. Тарпош е със значение покривало на главата, нещо в което си пъхаш главата.

За мен лично представлява интерес и една дума, която съществува в авестийския език: SARman -  подслон, покров. Ще ви издам тайната защо е толкова важна за мен. Видяхте вече, че произходът на тази шапка идва от Балканите далеч преди новата ера, хилядолетия преди Османската империя, исляма или християнството. Идва момент обаче, когато тя се превръща в символ на гнет и бива опорочена и днес, ако гледаш повърхностно на нещата виждаш злото, а пропускаш същината. Дълги години се занимавам и изучавам мотивите в българската везбена традиция. Това роди една книга, която кръстих СЪРМАН, защото това е едно от имената на друг древен символ, който подобно на шапката Тарпош е бил опорочен.

Става въпрос за свастиката, която има изключително присъствие в шевиците ни. Едно от имената й сред волжките българи е Сърман, в дунавска България и до днес майсторите резбари, старите зидари и строители я наричат Шашарма. Ако желаете да разберете повече за истинското значение на този символ, може да си поръчате книгата директно от тази страница:

https://www.facebook.com/KnigaSarman


И за финал искам да ви покажа този тип шапка и сред едно древно население, което се е намирало в Таримския басейн в Китай. В науката са известни под името тохари. Заселват се там през бронзовата епоха.


Тохарите или тохарците (САЩ: / toʊˈkɛəriən / или / toʊˈkɑːriən /; [Великобритания: / tɒˈkɑːriən /), са носители на тохарски езици, индоевропейски езици, известни от около 7600 документа от около 400 до 1200 г. сл. Н. Е., намерени в северната част край на басейна на Тарим (съвременен Синцзян, Китай). Името "тохарски" е дадено на тези езици в началото на 20 век от учени, които идентифицират своите говорители с народ, известен в древногръцките източници като тохарои (латински Tochari)

За да разберете повече за тохарите, откъде тази бяла раса се появява в Китай и какво общо има тя с нашия народ, ви предлагам да изгледате този кратък видео материал: ВИДЕОТО ТУК